Yazı Boyutu : Yazıyı Küçült Yazuyu Büyüt
Hatay Okuyor Kampanyası
14 Nisan 2011 Perşembe 10:13
Hatay Okuyor Kampanyası
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ''Bilgi edinmenin olmazsa olmaz yol
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, "Bilgi edinmenin olmazsa olmaz yolu okumaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ülke genelinde başlatılan "Türkiye okuyor kampanyası" kapsamında Hatay'da Vali Ürgen meydanında "Hatay okuyor kampanyası" gerçekleştirildi. Törende konuşan Vali Lekesiz, Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmanın yolunun okumaktan geçtiğini belirtti. Türkiye'deki okuma oranlarının dünya ülkelerinin oldukça geride olmasına vurgu yapan Vali Lekesiz, özellikle gençleri sürekli okumaya davet etti. Lekesiz, şöyle konuştu:

"Bir Japon ortalama yılda 75 kitap okuyor, bir İsveçli yılda ortalama 10 kitap okuyor, bir Fransız ortalama yılda 7 kitap okuyor, 7 tane Türk de yılda 1 kitap okuyor. Şimdi bu rakamlar iç açıcı rakamlar değil. Ülkelerin genel gelişmiş seviyesine baktığımızda hayatın her alanında bu rakamların sonucunu yansıttığını gösterir. O halde okumadan olmaz. Sadece çocuklarımıza öğüt vermekle bu iş olmaz. Bu nedenle bizim anne ve baba olarak çocuklarımıza öğütten çok örnek olmaya ihtiyacımız var. Çocuklarında bunu görmeye ihtiyacı vardır. Vicdanınızla tatbikatınız birbirini teyit etmez ise söylediklerinizin bir değeri yoktur. Anneler babalar bu hususa dikkat etmelidir. Çocuğumuzun okumasını istiyor isek onların bu alışkanlığını özellikle küçük yaşlardan kazanmasını istiyorsak, biz de elimize bir kitap alıp çocuklarımızla paylaşalım."

Hatay'da bulunan okullardaki kitap sayısının 15 milyona ulaştığına dikkat çeken Vali Lekesiz, katkı sağlayanlara teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından başlatılan organizasyonun okumak için önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Lekesiz, tüm vatandaşları okumaya çağırdı.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ise dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilmek için milletiyle hedeflere ulaşabilmiş demokrasiye bağlı her türlü gelişmenin okumadan geçtiğini söyledi. Tulmaz, ""Çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandırmalıyız. Okullarımızda her gün düzenli olarak okuma saatleri uyguladık. Okuma salonları ayarladık kitaplığı olmayan sınıf kalmamıştır. Kurum kuruluşlarla işbirliği yaparak yetiştirme yurdun da huzur evlerinde ve ceza evlerinde de kütüphaneler oluşturmaktayız" diye konuştu.

Törende, kampanyaya katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara Vali Lekesiz tarafından plaket verildi. Törene, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Bu içeriğe ait yorum yok. İlk ekleyen siz olmak ister misiniz?
Kategorideki Diğer Haberler
Sitene Ekle   |   Reklam   |   Künye   |   RSS
Copyright © 2018 Yerel Yönetim Haberleri. Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR