Yazı Boyutu : Yazıyı Küçült Yazuyu Büyüt
Özel Hastanelerin Yarısı Sgk ile Sözleşme İmzaladı
17 Ocak 2012 Salı 10:25
Özel Hastanelerin Yarısı Sgk ile Sözleşme İmzaladı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun hazırladığı '2012 yılı Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Alım Sözleşmesi' özel hastanelerle, devleti karşı karşıya getirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun hazırladığı '2012 yılı Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Alım Sözleşmesi' özel hastanelerle, devleti karşı karşıya getirdi. Hastaneler, sözleşmedeki bazı maddelerin çok ağır olduğunu savunarak, SGK ile sözleşme yapmama yönünde karar aldı. Ancak hastaneler lehine yapılan bir takım düzenlemelerin ardından ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in daveti üzerine 215 özel sağlık kuruluşunun SGK'ya olumlu dönüş yaptığı ifade edildi. Çelik, özel hastane temsilcileri ile aradaki prüzlerin giderilmesi için bugün biraraya gelecek.

Özel hastaneler, özellikle hasta tedavi ücretlerinde paket uygulamanın kendilerini zorda bırakmasından yakınırken, SGK, hastayı koruyan bir sözleşme yapıldığı görüşünde. Edinilen bilgiye göre yeni sözleşmeyle özel hastanelerin bir branşta 5 hekim varsa bunun 4'ünün SGK hastalarına bakma zorunluluğu getiriliyor. Böylece hastaların cebinden para ödeyerek özel hastanede tedavi olmaları tarihe karışıyor. Ayrıca hastadan alınan ilave ücretlerle ilgili vatandaşı koruyan bir adım da atıldı. Buna göre yersiz alındığı tespit edilen ilave ücretin hastalara iadesi halinde hastanelere uygulanacak ceza yarıya indirilecek. Hastanelerin sigortalı hastalara bakma sözleşmeleri fesih edilmeyecek. Özel sağlık kuruluşlarına hastaya uygulanan işlemler ile alınan ilave ücretle ilgili olarak 100 TL'nin üzerindeki işlemler için, kurumca belirlenecek bir belge hastaya basılı olarak veya elektronik ortamda zorunlu olarak verilecek. Böylece hastalar hangi tedaviye ne kadar para ödediğini görecek.

Hastanelerin karşı çıktığı sözleşme ile vatandaşı koruyan başka bir düzenleme de özel doktorların hastaya en az 10 dakika süre ayırmaları oldu. Sözleşmede hekimle çalışma saatine göre muayene kotası getirilerek bir saatte 6 hastadan fazla hastaya bakılamayacağı ve bir günde en fazla 60 hastaya bakılabileceği konuları düzenlendi. Bu sayede bir hastaya en az 10 dakika vakit ayrılması ile uluslararası tıbbi otoritelerce kabul edilen bir hasta için ayrılması gereken 20 dakikalık süreye yaklaşılması adına önemli bir adım atıldı.

DEVLET DAHİLİYE MUAYENESİNE 24 LİRA ÖDÜYOR

Öte yandan sektör temsilcileri, mevcut fiyatlarla özel hastanecilik yapmanın imkansız olduğunu belirtiyor. MÜSİAD Ankara Sağlık Sektör Kurul Başkanı İrfan Güvendi, sigortalı hastaları tedavi karşılığında SGK'nın özel hastanelere ödediği ücretleri 6 yıldır arttırmadığına dikkat çekti. Güvendi, "Vergiler, sigorta primlerindeki artış düşünüldüğünde sağlık kuruluşlarının gelir gider dengesi bozuldu. Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki fiyatların artması lazım. Dahiliye muayene için 24 lira ödüyor. Uzman doktor muayenesi, kan ve idrar tahlilleri, gerekiyorsa ultrason çekimi. Öyle bir sözleşme geliyor ki sağa baksan ceza sola baksan ceza. Özel hastaneler imzalamak zorunda kalacaklar. Yatırım yapmışsınız binlerce insan çalıştırıyorsunuz. Çünkü devlet tek alıcı. Ama özel hastanelerin yaşaması için bu sözleşmedeki bazı noktalar gözden geçirilmeli." ifadelerini kullanıyor.

haberler.com

Bu içeriğe ait yorum yok. İlk ekleyen siz olmak ister misiniz?
Kategorideki Diğer Haberler
Sitene Ekle   |   Reklam   |   Künye   |   RSS
Copyright © 2018 Yerel Yönetim Haberleri. Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR