Yazı Boyutu : Yazıyı Küçült Yazuyu Büyüt
ALANYA Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu,otopark sorununa son vermek için kolları sıvadı-ANTALYA
14 Mayıs 2012 Pazartesi 09:19
ALANYA Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu,otopark sorununa son vermek için kolları sıvadı-ANTALYA
ALANYA Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, şehrin en büyük ihtiyaçlarından birisi olan kapalı otopark sorununa neşter vurmak için kolları sıvadı.
Tasarruf hakkı Alanya Belediyesi’ne ait olan Şekerhane Mahallesi, 2 bin 25 ada, 1 parsel ve çevresindeki 3 bin 628 metrekarelik arsa üzerine iki bodrum kat ve bir zemin kat olmak üzere yaklaşık 300 araç kapasiteli yeraltı otoparkı yapılacak. İçerisine oto yıkama servisi ve üç bayan ile üç erkek tuvalet yapılması istenen kapalı yer altı otoparkı ihalesini alan firma, hem tesisi yapacak hem de 30 yıl müddetle işletip süre bitiminde Alanya Belediyesi’ne devredecek. Ev Restoran arkası ile Cuma Pazarı arasına yapılacak 300 araçlık yeraltı otoparkı ile Alanya’nın en büyük ihtiyaçlarından birisi olan kapalı otopark sorununa bir nebze de olsa çözüm bulunması bekleniyor.
DEMAŞ’IN YERALTI OTOPARKI BOMBOŞ
Öte yandan Alanya Kültür Merkezi’nin yanında yer alan Damlataş Eğlence Merkezi (DEMAŞ) bünyesindeki yer altı otoparkının işletmecisi Mehmet Demir, Alanya Belediyesi’nin ilgilenmemesi ve kendilerinin defalarca dilekçeyle başvurmasına rağmen gerekli önlemleri almaması yüzünden 250 araç kapasiteli yeraltı otoparkının zarar ettiğini açıkladı. DEMAŞ bünyesindeki 250 araçlık yeraltı otoparkı için her yıl 25 bin TL kira, artı işçi maaşı ve sigortasının yanı sıra vergi ödediklerini söyleyen Mehmet Demir, “Bu tesis aslında Alanya Belediyesi’nin ama otoparkın kenarındaki kaldırımlara bile araç park edilmesine müsaade ediliyor” dedi.
‘KALDIRIMLAR ARAÇTAN GEÇİLMİYOR’
Alanya Belediyesi’nden yardım isteyen Demir, şöyle konuştu: “Otoparkın giriş kapısı önündeki yolların bazısı ücretli otopark, bazıları ise ücretsiz. Vatandaşın önemli bir kesimi kapalı otopark konusunda hala bilinçsiz! Alanya Belediyesi de araç başına saatlik 2 TL alıyor, biz de. Üstelik bizim otoparkımızda 24 saat boyunca güvenlik görevlisi, kamera sistemi, yangın alarmı ve her araç için ayrı sigorta mevcut. Buna rağmen defalarca dilekçeyle başvurmamıza karşın Alanya Belediyesi dışarıdaki kaldırımlara araç parkı yapılmasına göz yumuyor.
‘ÖNCE YASAKLANDI SONRA SERBEST OLDU’
Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Dere, bizim dilekçemiz üzerine bu bölgeye ‘Park yapılmaz’ tabelası koydurdu. Ancak birkaç gün sonra bu bölgede ikamet eden Alanya’nın bazı ileri gelen aileleri kapalı otoparka ücret ödememek için Alanya Belediyesi’ne dilekçe verip tabelaların kaldırılmasını istemişler. Alanya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü de sırf biz görmeyelim diye sabah daha güneş doğarken gelip ‘Park yapılmaz’ tabelalarını kaldırmış. Biz de bunun üzerine Örnek Sinemaları önündeki taksi durağı görevlileri ile Alanya Belediyesi’ne yeniden dilekçe verdik.
‘YOLU TEK YÖN YAPMAK İSTİYORLAR’
Dilekçemizi İlçe Trafik Komisyonu’na sevk edip otoparkın giriş kapısının olduğu yolun tek yön yapılmasını istemişler. Bizim böyle bir talebimiz olmadı. Biz sadece kaldırımlara park yapılmasın, bunu istiyoruz. Çünkü kaldırıma araç konulduğu zaman hem engelli vatandaşlar yolda gitmek zorunda kalıyorlar hem de yollar kapanıyor. Atatürk Caddesi üzeri Ev Restoran arkasına yeni yapılacak 300 araçlık yeraltı otoparkının projesini hazırlayan mühendisler dahi gelip bizden fikir aldılar. Atatürk Caddesi trafik açısından bitmiş. Alanya Belediyesi ana caddedeki trafik sorununu çözmezse değil 300 araçlık, 3 bin araçlık yeraltı otoparkı bile çözüm olmaz.”
Bu içeriğe ait yorum yok. İlk ekleyen siz olmak ister misiniz?
Kategorideki Diğer Haberler
Sitene Ekle   |   Reklam   |   Künye   |   RSS
Copyright © 2018 Yerel Yönetim Haberleri. Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR