Yazı Boyutu : Yazıyı Küçült Yazuyu Büyüt
Ak Partili Belediye Başkanları Bir Araya Geldi
11 Nisan 2013 Perşembe 09:41
Ak Partili Belediye Başkanları Bir Araya Geldi
AK Parti Gaziantep merkez ve ilçe belediye başkanları, Karkamış İlçesi’nde bir araya gelerek toplantı yaptı.

Ak Parti İl Başkanlığı'nın düzenlediği toplantıya, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Şahinbey Belediye Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin ile ilçe ve belde belediye başkanları katıldı.

Konuşmasına, toplantının Karkamış'ta düzenleniş amacını açıklayarak başlayan AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, "Bu toplantıyı burada düzenleme sebebimiz özellikle toplantı yaptığımız ilçelerin sorunlarını yerinde görüp saptamak ve sorunların çözümü noktasında konuşarak, gerekenleri yerine getirmek için bir araya geliyoruz. Karkamış İlçesi diğer ilçelerimizle kıyasladığımızda biraz gözden uzak kalan bir ilçedir. Geniş arazileri olmasına rağmen, su yönünden biraz fakir bir bölgedir. Gelişimi, sanayi sektörü de olmadığı için tren, gümrük ve sınır ticareti ile oluyor. Tabi bu çok sağlıklı bir karın doyurma veya nafaka temin etme yolu değil. Buranın kurtuluşu ne sınır kapısında ne de Devlet Demir Yolları'nda değil. Karkamış'ın kurtuluşu, bu antik kentin çalışmaların tamamlandıktan sonra burası çok özel bir turizm merkezi olacak. Çok sayıda ziyaretçi ve turist gelecektir. Oteller, lokantalar açılacak ve bunun bu bölgeye çok ciddi bir katma değeri olacağını düşünüyoruz" dedi.

Uzer, şöyle devam etti:

"Türkiye'de son 10 yılda, partimiz döneminde çok önemli gelişmeleri beraber yaşadık. Son günlerde de 30 yıldan beri ülkemizin üzerinde bir kambur olan, maddi manevi ülkemizin çok büyük kayıplarına sebep olan terör belasından da bu çözüm süreci ile beraber kurtulacağımızı düşünüyoruz. Ülkemizin gelişimi de çok hızlanacaktır. Bu gelişmelerden hem Gaziantep hem de Karkamış nasibini alacaktır diye düşünüyoruz" dedi.

Yapılan hizmetlerin artması için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, "Önümüzdeki süreç içerisinde güçlerimiz birleştirip, ilçemize daha iyi hizmet edebilmek için el ele vermemiz gerektiğini ve eksik kalan işlerin de bu çerçevede tamamlanması gerektiğini belirtmek istiyorum. Karkamış bu güne kadar hizmetlerden nasibini az almış bir yerdir. Buranın mevcut durumuna göre neler yapılması gerektiği konusunda daha geniş bir çalışma yapmak lazım" diye konuştu.

Karkamış'ın antik kent olması yolunda ilerlediğine dikkat çeken Güzelbey, şöyle konuştu:

"Karkamış'ın bize göre elinde çok önemli bir mücevher var. Bu da hemen yanı başımızda bulunan antik kenttir. Bu antik kentin birkaç özelliği var. Bunlardan bir tanesi, dünyadaki ilk yazılı barış antlaşmasının yapıldığı yer olmuş olmasıdır. Milattan 2 bin 5 yüz sene önce burada büyük bir medeniyet yaşamış ve bu medeniyeti yaşatan insanlar, güçlerini barış için birleştirmişler. Bunu bütün dünyaya Karkamış adı ile duyurabiliriz. Kadeş Antlaşması'nın yapıldığı yer burasıdır. Bu Karkamış için kullanılabilecek çok önemli bir argümandır. Bunun yanı sıra buradaki antik kentte yapılan çalışmalar ile bütün dünyanın dikkati buraya çekilmiş vaziyettedir. Çünkü biraz da şansımız var. Buranın önceden mayınlı arazi olması nedeni ile yıllarca hırsızlar buraya pek uğramamışlar. Çünkü askeri alandı. Şimdi mayınlardan temizlendi. Burası artık turizm hizmetine açıldı. Ben öyle bir şey hayal ediyorum ki Karkamış, çok yakın bir gelecekte, İzmir'in Efes'i, Kuşadası ne ise Gaziantep'in de Karkamış'ı o olacaktır"

Bu içeriğe ait yorum yok. İlk ekleyen siz olmak ister misiniz?
Kategorideki Diğer Haberler
Sitene Ekle   |   Reklam   |   Künye   |   RSS
Copyright © 2018 Yerel Yönetim Haberleri. Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR