Yazı Boyutu : Yazıyı Küçült Yazuyu Büyüt
Pekel Festivali Değerlendirdi-BALIKESİR
18 Haziran 2013 Salı 11:36
Pekel Festivali Değerlendirdi-BALIKESİR
Balıkesir'in Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, bu yıl 24'üncüsü yapılan Uluslararası Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali'ni değerlendirdi.
Bu yılki festivalin siyasi içerikli olduğu yönündeki iddiaları da değerlendiren Pekel, "Geçen yıl başlatılan uygulamada ilk olarak Kuşcenneti köyünde bir takım faaliyetler gerçekleştirildi. Bu yıl daha kapsamlı bir şekilde ikinci defa gerçekleştirdik. Bu yıl İstanbul'dan gelen bir Türk sanat müziği sanatçımız halkımıza unutulmaz saatler yaşattı. Cumhuriyet Meydanı'na kurduğumuz büyük sahnemizin yanı sıra yeni sahil bandında oluşturduğumuz ikinci sahnemiz de ise yerel gruplarımızdan oluşan dans, müzik, tiyatro ve çocuk oyunlarını burada halkımızla buluşturduk. Burada sahne alan gruplarımız bizim içimizden çıkan gruplardı" dedi.
Belediye Başkanı Sedat Pekel, festivalin Bandırma Belediyesi'ne maliyeti konusuna da açıklık getirerek, "Festivalde sahne alan sanatçılar paket program dahilinde geldi. Ses, sahne, ışık hepsi 444 bin TL'ye mal oldu. Bu ödemelerin hepsi sponsor firmalar tarafından karşılandı ve belediyenin kasasından kuruş çıkmadı. Ama bunun yanında görevlilerin yemek harcamaları söz konusu. Bunlar da çeşitli iş yerlerinde yapıldı, fakat henüz maliyeti tam olarak hesaplanmadı. Bu hesaplamalar dünden bugüne yapılacak hesaplamalar değildir. Netleşince yine bilgi verilebilir" dedi
HAVAİ FİŞEK KULLANMADIK
Başkan Pekel, bu yıl ki kutlamalarda Havai fişek kullanılmadığı anlatarak, "Kuşların yumurtlama dönemleri olduğundan hareketle bu yıl festivalimizde Havai fişek atılmasına müsaade etmedik. Geçtiğimiz yıllarda yapılan kutlamalarda kullanılan havai fişekler neticesinde yere düşen kuşlar oldu" dedi.
Pekel, Uluslararası Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivalinin 1987 yılında yapılan ilk kutlamalarından bugüne amacında bir sapma olmadığını vurgulayarak, "Kuşcenneti'ne sahip çıkma konusunda köylülerimiz artık daha bilinçli. Yeni Büyükşehir Kanunu ile mahalle vasfı kazanan bu köyümüzde bundan sonra bir çok uygulamayı daha rahatlıkla yapabileceğimizi düşünüyorum. Toplumda yanlış bir algı var. İktidar partisi hangi partidense belediyeler de o partiden olmalıki kaynak aktarılsın" diye konuştu.
Bandırma Belediyesi'nin yaklaşan ramazan ayına özel bir program hazırlığı içerisinde olduğunu belirten Belediye Başkanı Sedat Pekel, "Ramazan programı için birden fazla seçenek var önümüzde. Ramazan ayı boyunca 30 gün program yapabiliriz. Ya da sadece hafta sonları bir program da yapabiliriz. Özellikle Kadir gecesine yönelik Kur'an-ı kerim okumada dünya şampiyonlarının katılacağı bir program planımız var. Sadece Ramazan'da değil, diğer özel günlerde de 19 Mayıs'larda, 29 Ekim'lerde, 17 Eylül'lerde her ne kadar içleri boşaltılmış olsa da özel programlarımız olacak" dedi.
"HALK İSTİYORSA DAVUL ÇALINSIN"
Pekel, Bandırma'da geçen ramazan ayında sahur vakti davul çalınmasının yasaklanması üzerine başlayan tartışmaların bu yıl da yaşanıp yaşanmayacağına yönelik basın mensuplarının sorusu üzerine, "Geçen yıl davul çalınması konusunda bizim bir tasarrufumuz olmadı. Kaymakamlığın aldığı bir karardı. Oy birliği ile alınan bir karar uygulandı. Eğer halk bu yıl davul çalınmasını istiyorsa bizce de çalınmalıdır" dedi.
BANDIRMASPOR'UN TALEPLERİ
Geçtiğimiz haftalarda toplanan Bandırmaspor Genel Kurulu'nda Başkan Mehmet Kılkışlı'nın aday olmak istemediğini, fakat yine de aday çıkmaması halinde görevin kendisine verilmesi durumunda Bandırma Belediyesi'nden birtakım talepleri olduğunu açıklamasının ardından Kılkışlı ile bir görüşme yaptıklarını belirten Pekel "Biz duruma iyi niyetli olarak bakıyoruz. Başkan ile ağabey-kardeş olarak görüştük. 2 yıl sonra kurulumunda yarım asrı tamamlayacak olan Bandırmaspor bundan daha da zor nice yıllar badireler atlatmıştır. Bizim geçtiğimiz dört yıllık yerel yönetimimiz döneminde Bandırmaspor yönetimine yönelik bir müdahalemiz, bir dahlimiz olmamıştır, olamaz da. Bandırmaspor Başkanı Mehmet Kılkışlı ile geçen pazartesi bir görüşmemiz oldu. Talepleri konusunda yüzde 85'lik kısmında bir sıkıntı yok, ama diğer bazı talepler hakkında kanuni bazı engeller olabilir. Cin Çukuru Alanı'nda yapılacak uygulama ve oradaki otopark ile ilgili konuyu da Kılkışlı ile görüştük. Bütçeleri olmadığını dile getirdi. Biz de belediye olarak oradaki çalışmayı kendimiz yapacağız" dedi.
Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, 26 Haziran tarihinde Eski Elektrik Fabrikası'nın Kültür Merkezi'ne dönüştürülmesi ile ilgili ihalenin yapılacağını, proje ve bütçe konusunda bir sıkıntının olmadığını sözlerine ekledi.
Bu içeriğe ait yorum yok. İlk ekleyen siz olmak ister misiniz?
Kategorideki Diğer Haberler
Sitene Ekle   |   Reklam   |   Künye   |   RSS
Copyright © 2018 Yerel Yönetim Haberleri. Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR