Yazı Boyutu : Yazıyı Küçült Yazuyu Büyüt
YURT PARTİSİ
YURT PARTİSİ
1957 SEÇİMLERİNDEN 2011 SEÇİMLERİ İÇİN ÇIKARILACAK DERSLER
10 Ocak 2011 Pazartesi 15:16

1957 SEÇİMLERİNDEN 2011 SEÇİMLERİ İÇİN ÇIKARILACAK DERSLER

İBNİ SİNA HASTANESİ’NDE EROL TUNCER – MURAT GÜZTOKLUSU GÖRÜŞMESİ’NDEN ÖNEMLİ NOTLAR

Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı(TESAV) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tuncer, Vakıf çalışanı Aysel Gökçe ile birlikte aynı zamanda TESAV Denetçisi olan Murat Güztoklusu’nu; 30 Aralık 2010 günü öğleden sonra İbni Sina Hastanesi’nde geçirdiği beyin ameliyatı sonrasında dekort tedavisi gördüğü 9.kattaki 970 No’lu odasında ziyaret ederek sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgi aldı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

1938 yılında doğan Erol Tuncer, Karayollarında başlayan başarılı mühendislik ve yöneticilik yaşamını, Afet İşleri Genel Müdürlüğü ile taçlandırdı. 1973 ve 1977 Genel Seçimlerinde CHP’den Gümüşhane Milletvekili seçilen Erol Tuncer; 1978 yılında kurulan II.Ecevit Hükümeti’nde İmar ve İskan Bakanı olarak görev aldı. 12 Eylül 1980 Darbesi olduğunda CHP Genel Sekreter Yardımcısı olan Erol Tuncer; daha sonra Cunta’nın siyaset yasağını aştığı için CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa eden Bülent Ecevit’in görevini vekâleten üstlenen Genel Sekreter Mustafa Üstündağ’ın bir trafik kazasında yaşamını

yitirmesi üzerine 1992’de, 12 Eylül’den sonra kapatılan partilerin yeniden açılması sürecinde kendini Genel Başkan Vekili olarak buldu.

1992 Sonbaharında yapılan Yeniden Kuruluş Kurultayı’nda Merkez Sol’da toparlanmayı sağlamak amacıyla Genel Başkan Adayı olan Erol Tuncer; Parti içinde örgütlü ve köklü bir hizip altyapısına sahip Deniz Baykal karşısında tutunamayarak kazanan tarafça aktif siyasetten dışlandı.

Ancak boş durmayı sevmeyen ve bilmeyen Erol Tuncer, 1993 yılında iş dünyasından, siyasal alandan, bürokratik ve akademik ortamdan 100’ü aşkın arkadaşı ile Toplumsal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı’nı(TESAV) kurdu.

O yıllarda Ankara’da ilçe belediyelerinin kurduğu bir tanzim satış şirketi olan Belde A.Ş’nin Genel Müdürü olarak Türk Mağazacılığı’na ilk kez çubukbelgi(barkod) sistemini sokan ULUPAZAR PROJESİ, Katı Atıkları Yeniden Kazanım-KAYK PROJESİ ile halka sağlıklı ve ucuz içme suyu temin eden HALKSU uygulamalarıyla ile meşgul olan Murat Güztoklusu’da TESAV kurucuları arasında yer aldı. Kuruluşundan bugüne de yönetim veya denetim kurullarında görev yaptı. İhsan Delilbaşı ile birlikte yaptığı önemli bir sunuş ve tartışmaları daha sonra TESAV tarafından ÖZDEVİNİM TOPLUMU adıyla yayınlandı, iki baskı yaptı.

Ziyarette sağlık sorunları görüşüldükten sonra konu kaçınılmaz olarak güncel siyasete geldi. Murat Güztoklusu, Türkiye’deki parti içi denetim mekanizmalarını etkisiz hale getiren Siyasal Partiler Yasası ve ulusal iradeyi çarpıtarak tam tersi sonuçlar veren seçim sistemi yüzünden ülkemizde demokrasinin hatta ulusal birliğin büyük bir tehlikeye düştüğünü belirtti.

Güztoklusu, ideolojik saplantıları olan ve demokrasiyi yalnız bir araç olarak değil, amaçlarına varmak için binilecek ve hedefe varıldığında inilebilecek bir araç olarak gören AKP’nin 2002 seçimlerinde halktan aldığı üçte birlik oy oranı TBMM’ye doğal ölçülerde yansısaydı, iktidar olabilmek ve yasaları değiştirebilmek için demokratik uzlaşmalara gereksinim duyacağını, oysa ulusal iradeyi çarpıtan seçim sistemi dolayısıyla üçte iki oranında Meclis’te temsil

sağladığını, bu sayede muhalefeti tamamen devre dışı bırakarak sermaye ile medyayı tamamen kontrol altına aldığını, devlet olanaklarını sonuna kadar kullanarak 2.dönemde devletin güvenlik kurumlarını ve yargıyı Parti denetimine alarak demokrasiyle geldikleri iktidardan demokrasiyle gitme yollarını kapamaya çalıştığını, bu açıdan Haziran 2011 seçimlerinin Türkiye’de demokrasi ve içte-dışta barış için belki bir daha ele geçirilemeyecek değerde bir fırsat olduğunu söyledi.

Söyleşi daha sonra Erol Tuncer ile çalışma arkadaşlarının hazırladığı 1957 Seçimleri hakkındaki son kitaba geldi. Erol Tuncer, kitabın hazır olduğunu, basımı için kaynak aradıklarını belirtti. 1957 seçimlerinin birçok açıdan 2011 seçimleri için emsal oluşturacak özelliklerini vurgulayan Güztoklusu’na; kitapta yaptıkları önemli bir detay çalışması hakkında bilgi veren Erol Tuncer, şunları anlattı:

“1957 seçimlerine girerken DP’nin gidişatına karşı iki muhalefet partisi olan Hürriyet ve Millet Partileri, seçimlere ana muhalefet partisi CHP’nin çatısı altına girmek için görüşmeler yapıyordu. Bu demokrasiyi kurtarmak için herkes için iyi olacak son fırsattı. Ama Millet Partisi’nin başındaki Osman Bölükbaşı’nın eşit paylaşımı isteyen aşırı talepleri, görüşmeleri çıkmaza soktu. Her parti seçime ayrı girdi. Sonuçta DP %48, CHP ise %42 aldı. DP tek başına yeniden iktidar oldu.”

Sonra demokratik denetimin iktidar partisi tarafından devreden çıkarılması, muhalefetin baskı altına alınması, gençlik eylemleri ve direnişi, sonunda 27 Mayıs Darbesi, Yassıada rezaleti, hukuku ve vicdanları yaralayan idamlar. Herkesin, ülkenin ve demokrasinin kaybettiği bir sonuç. Cuntalar, darbeler ve darbe girişimlerini içeren uğursuz bir geleneğin başlangıcı.

Erol Tuncer, kitap için yaptıkları detay çalışmayı da; belirtti. “Eğer güç birliği gerçekleşseydi. Sonuç ne olurdu?” sorusuna yanıt aramış. Bu amaçla, tüm seçim bölgelerinde oy dağılımlarını inceleyerek Meclis’te DP’nin çoğunluğu kaybedeceğini ortaya çıkarmıştır. Böylece demokrasiyi kurtaracak uzlaşmalar süreci başlayacaktı. DP iktidarı kaybetse bile bir iki dönem sonra toparlanarak yeniden iktidara gelebilecekti. Bu saptama sonraki dönemlerde birçok DP’linin kabul ettiği bir gerçekti.

Murat Güztoklusu’nun 2011 seçimlerinin birçok açıdan 1957 seçimlerine benzediğini, o yüzden bu tarihsel deneyimden herkesin dersler çıkararak hareket etmesi gerektiği görüşünü paylaşan Erol Tuncer giderken deneyimini ve birikimini konuşturdu:

“Bu AKP içinde en olumlu sonuçtur” diyerek veda etti.

Şimdi kitabın en kısa sürede yayınlanarak 1957 seçimlerinden 2011 için çıkarılacak dersleri ortaya çıkarmasını dilemek gerekiyor.

 

Bu köşe yazısı toplam 3985 defa okundu.
Bu içeriğe ait yorum yok. İlk ekleyen siz olmak ister misiniz?
Yazarın Diğer Yazıları
Sitene Ekle   |   Reklam   |   Künye   |   RSS
Copyright © 2018 Yerel Yönetim Haberleri. Tüm Hakları Saklıdır.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR